Cudownie, że jesteś! Z okazji kolejnej edycji inicjatywy blogujących anglistek: High 5! Przybij piątkę z blogującymi anglistkami, zapraszam cię do inspirującej podróży po znakomitych blogach językowych.  Temat przewodni aktualnej edycji to High 5 Tradycyjnie. Każda z blogujących anglistek interpretuje ten temat w nieco inny sposób, ale wszystkie przygotowały całą masę materiałów pomocnych w rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Angielskie Bajanie TRADYCYJNIE, na początek roku szkolnego zaprasza do korzystania z kopalni zasobów, które pomogą nauczycielom zrobić 5 Kroków do Dobrego Startu na Angielskim w Żłobku i Przedszkolu.

Krok 1. Rozkład tematyczny, czyli… przygotuj się na więcej niż jedne zajęcia.

Ten krok, jak na pewno wiesz, jest kluczowy dla spokoju nauczycielskiego umysłu i serca. Ale co oznacza? Przede wszystkim zatrzymanie i zastanowienie nad tym, jak ma wyglądać rozkład treści nauczania oraz jakich pomocy dydaktycznych potrzebujesz w nadchodzącym roku szkolnym w żłobku i przedszkolu. A jeśli nie przez cały rok, to przynajmniej przez najbliższe miesiące.

Kliknij w obrazek, by pobrać mój przykładowy, darmowy rozkład tematów na wrzesień w żłobku i przedszkolu. Znajdują się w nim również aktywne linki do piosenek, które będą idealnie wpisywać się w wyszczególnioną tematykę. Tutaj znajdziesz rozkład materiału z pomocami dydaktycznymi na jesienne zajęcia w żłobku.

 
 

Krok 2. Lista pomocy dydaktycznych na angielski w żłobku i przedszkolu.

Podstawowe pomoce dydaktyczne, z którymi każdy nauczyciel dzieci powinien się zaprzyjaźnić, to:

 • pacynka,
 • piłka, klocki, maskotki,
 • karty obrazkowe,
 • piosenki,
 • i inne pomoce, również multisensoryczne, które pomogą w prowadzeniu efektywnych i efektownych zajęć językowych dla maluszków 🙂

Poniżej możesz pobrać darmową listę z przykładowymi gadżetami, które są wspaniałymi pomocami multisensorycznymi. A w Bajaniowym Sklepie znajdziesz książkę Maluch na Językach, z szerzej opisanymi pomocami ‘multisens’ oraz sposobami na ich wykorzystanie: click!

3. Bank Piosenek.

Zajęcia językowe dla dzieci nie istnieją bez piosenek, dlatego wciąż szukamy nowego materiału muzycznego, który porwie nas i naszych Młodych Poliglotów do zabawy i nauki. Na początku roku najbardziej przydatne będą tzw. piosenki porządkowe (Routine Songs), które w sposób przyjazny dzieciom pomogą wyznaczyć etapy lekcji w żłobku i przedszkolu.

Dlatego tradycyjnie już zapraszam do eksplorowania:

A już teraz skorzystaj z moich sprawdzonych, autorskich piosenek porządkowych i organizacyjnych, które czekają już na Bajaniowym kanale YouTube – click!

Krok 4. Bank aktywności (multisensorycznych)

Zarówno początkujący nauczyciel jaki i doświadczony ‘belfer’ wie, że fundamentem nauki w najmłodszych grupach wiekowych jest… zabawa. Aktywności ruchowe, manipulacyjne, plastyczne i – bardzo ważne – multisensoryczne – trzeba mieć ich dużo w nauczycielskim rękawie, by dostosować techniki nauczania do potrzeb Młodych Poliglotów.

Dlatego właśnie w tym miejscu stworzyłam dla ciebie obszerny bank z pomysłami na gry i zabawy. Wystarczy klikać i korzystać:

Jeśli moje gry i zabawy multisensoryczne przypadły ci do gustu i masz chęć na więcej, możesz wykupić dostęp do nagrania z ostaniego szkolenia Maluch na Językach Multisensorycznie: Lato/Jesień w bardzo promocyjnej cenie dla czytelników akcji High 5: click!

Krok 5. Materiały do druku

Dobry start w nowym roku szkolnym zawdzięczamy również pięknie ilustrowanym, pobudzającym dziecięcą wyobraźnię materiałom wizualnym, takim jak karty obrazkowe, karty pracy, plakaty, czy inne materiały drukowane.

Angielskie Bajanie to kopalnia takich materiałów. Poniżej znajdziesz te, które doskonale pomogą tobie  i twoim Młodym Poliglotom rozpocząć naukę we wrześniu.

 • Piggy’s Postcards szczególnie przypadną do gustu tym, którzy zaprzyjaźnili się z moją pacynką Piggy, z którą od marca 2020 roku organizowaliśmy darmowe transmisje AB dla Dzieci Online.
 • Roll Yourself to bardzo wdzięczna gra z kostką, w której dzieci rysują swoje autoportrety, po kolei rzucając kostką, by wyznaczyć i nazwać rysowane części twarzy i/lub ciała.
 • Seria Autumn to trzy części materiałów związanych z jesienią: karty obrazkowe, 10 kart pracy, oraz plakat.

A jeśli tak jak ja masz słabość do akwarelowych, bajkowych, rozmarzonych grafik, to podejrzewam, że sprawią ci przyjemność nowe Bajaniowe karty obrazkowe na jesień, które można znaleźć w ebooku Maluch na Językach. Są świetnym dopełnieniem rozkładu materiału, który proponuję w kroku 1 – znajdziesz wśród nich:

 • symbole jesieni,
 • jesień w lesie,
 • leśne zwierzęta jesienią,
 • owady, które znajdziesz w jesiennym lesie.

Nie musisz mi wierzyć na słowo! Spójrz – czy nie są cudne?

 Kliknij w obrazek i pobierz materiały.

 

Leave a Reply

Angielskie Bajanie