Circle Time! Moje wierszyki i rapy, które wykorzystasz po swojemu

[noextoc]
Piosenki, wierszyki, rymowanki – część #3, czyli temat Circle Time!
Dziś dzielę się dwoma tekstami, które:
🥁 wykorzystasz jako wierszyki do zabawy ruchowej (nie tylko) w kółeczku,
🥁 wykorzystasz do rapowania lub w zabawie rytmicznej,
🥁 możesz zaśpiewać do melodii I’m a Little Teapot oraz Wheels on the Bus.

A na końcu strony czeka… sześć prostych zabaw, które sprawdzą się w kole, przy każdej liczbie dzieci i mała niespodzianka. Czas start 🕒.

Serdecznie zapraszam też do buszowania po moim osobistym zbiorze piosenek, rymowanek i historyjek na YouTube w temacie CircleTime! Playlista Angielskiego Bajania ma się dobrze i rośnie w siłę, zobacz (click on the pic!):

Jak zawsze, korzystając z poniższych tekstów możesz: ⬇️

1. Zapoznać się z tekstami moich przykładowych rymowanek In the Circle… oraz Get on the Bus, i nauczyć się ich na pamięć.

2. *Dostosować tekst wierszyków wymieniając zaznaczone kolorem różowym fragmenty na własne słowa lub wyrażenia (jeśli masz taką potrzebę).

3a. Bawić się z dziećmi w zabawy rytmiczne (z klaskaniem, tupaniem lub innego rodzaju wystukiwaniem rytmu), bez podkładu dźwiękowego.

3b. Wykorzystać mój podkład rytmiczny (click!) jako tło do zabawy.

3c. Śpiewać je do melodii I’m a Little Teapot oraz Wheels on the Bus (wyszukałam wersje karaoke, które moim zdaniem są najfajniejsze, sprawdź czytając dalej ➡️).

Baw się pysznie 😛

Universal Karaoke Rap (Circle Time)

Na naszym kanale YT znajdziesz już trzecią (!) wersję karaoke uniwersalnego rapu, który możesz wykorzystać, by nadać rytm zabawie i pomóc dzieciom zamienić się w prawdziwych 🎤 ▶️😎 raperów. Możesz ją wykorzystywać dowolnie podczas zabawy z dziećmi, ale pamiętaj o prawach autorskich Twórców 🙂 Jest to muzyka darmowa, dostępna tylko w serwisie YouTube na kanale Angielskie Bajanie. Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli zechcesz ją udostępnić – pamiętaj, by podać źródło (portal Angielskie Bajanie lub Studio Maxx Audio). Jeśli podoba Ci się pomysł i chcesz poznać więcej naszych wierszyków, rapów i podkładów muzycznych – subskrybuj nasz kanał YouTube i polub Angielskie Bajanie na Fejsbuku! <3

Wierszyki Circle Time z mojej szuflady

A oto i one, sprawcy zamieszania (kolorem różowym zaznaczyłam słowa, które możesz dowolnie wymieniać w zależności od potrzeb i własnego pomysłu).

Wierszyk Circle time - rhyme
Make a circle - wierszyk po angielsku

Ruchowe zabawy w kole dla każdego

Jeśli już trwacie gotowi na stanowiskach, możecie wykorzystać takie proste ruchowe zabawy:

 

🔵 Wskazywanie.

 • Poruszamy się po kole na różne sposoby (Let’s walk / jump / stomp / tiptoe… We’re walking /… Stop!).
 • Na znak Stop!, jak najszybciej wskazujemy wymienione przedmioty, obrazki lub wyrazy (Flashcards lub Wordcards trzeba wcześniej umieścić w różnych miejscach).
 • Ponownie wędrujemy po kole, tyle, że wykorzystujemy inny ruch.

🔵 Zamiana miejsc.

 • Podajemy sobie obrazki / karty wyrazowe lub przedmioty.
 • Na znak Stop! dzieci trzymające wymienione karty / przedmioty jak najszybciej zamieniają się miejscami.

🔵 Kończenie zdań.

 • Rzucamy piłką lub maskotką do jednego z graczy i rozpoczynamy słowo / zdanie (możemy ćwiczyć wszelkie konstrukcje językowe), np. Pota- …? (-to) / <z wesołą miną> She is …? (Happy!). 
 • Zadanie ‘łapacza’ polega oczywiście na dokończeniu słowa lub zdania we właściwy sposób i podanie piłki / maskotki kolejnej osobie.

🔵 Kiedy usłyszysz ‘swoje’ słowo, zrób tak…

 • Rozdajemy kilku osobom (lub wszystkim) obrazki / karty wyrazowe / przedmioty.
 • Ustalamy gest lub ruch, który gracze mają wykonać gdy padnie ‘ich’ słowo (When you hear your word, stand up, clap your hands and show us your tongue 😉 ).
 • Opowiadamy historię (najlepiej razem z pacynką / maskotką / kukiełką), od czasu do czasu wplatając słowa przedstawione na kartach / nazwy przedmiotów trzymanych przez dzieci.
 • *Wersja bardziej komunikatywna: Rozkładamy karty przed dziećmi i podajemy Talking stick (jak na filmie z playlisty poniżej), po czym zachęcamy do tworzenia wypowiedzi (zamiast podawania ‘stika’ można też rzucać sobie maskotką – wówczas wprowadzamy element nieprzewidywalności, co skupia uwagę dzieci).

🔵 Zatrzymaj…

 • To zabawa, która pomaga dzieciom się wyciszyć i rozwijać koncentrację.
 • Prosimy dzieci, by ‘zatrzymały’ określony obrazek / słowo (Say ‘stop’ when you see the pig / ‘happy’/… .).
 • W szybkim tempie pokazujemy karty, a zadaniem graczy jest powiedzieć / krzyknąć Stop we właściwym momencie.

🔵 Tajemniczy worek.

 • Umieszczamy karty / przedmioty w worku lub pudełku (ważne, by dzieci mogły je swobodnie złapać i nie widziały, co się w nim znajduje).
 • Podajemy worek / pudełko po kole powtarzając klaszcząc (tupiąc lub inaczej zaznaczając rytm) rymowankę:

What’s in the bag, what can it be? Is it a (… – tu wstaw jakiekolwiek słowo z puli znajdującej się w worku)? Let me see!

 • Na słowo see zatrzymujemy podawanie worka, a osoba, która akurat go trzyma, wyjmuje z niego jedną rzecz, pokazuje grupie (wszyscy nazywają obrazek / czytają słowo) i układa ją w środku koła.
 • Podawanie worka rozpoczyna się na nowo, powtarzamy rymowankę z kolejnymi słowami ‘wyjętymi’ z worka, dopóki coś w nim będzie.

YouTube: Circle activities for kids. Angielski w kole

Jeśli wystarczyło ci wytrwałości, by doczytać do tego miejsca, gratuluję 🙂 dzięki temu możesz zobaczyć jeszcze mnóstwo zabaw przedstawionych w bardzo praktycznych filmikach na YouTube. Zobacz!

Niespodzianka: skrypt z tekstami do pobrania

A jeśli chcesz otrzymać skrypt ze wszystkimi dotychczas opublikowanymi przeze mnie rymowankami (na razie jest ich sześć, po dwie do każdego tematu: Hello!Bye-bye!Circle Time) – napisz w komentarzu do tego wpisu, jak chcesz je wykorzystać LUB podziel się prostą rymowanką swojego autorstwa 🙂 Wówczas na podany w komentarzu adres mailowy otrzymasz ode mnie link do pobrania materiałów. Link prześlę wszystkim autorom komentarzy w niedzielę 30.09.2018, wtedy również kończy się moja mini-akcjaHave fun! 😎

EwaTworząc materiały do druku korzystam z darmowych grafik dostępnych na portalach: https://pixabay.com oraz https://www.freepik.comKorzystam także z darmowych programów do tworzenia i obróbki grafik: inkscape | gimp | canva

8 thoughts on “Circle Time! A rhyme, a rap, or a song? 3in1”

 1. Dziewczyny! Dziękuję za komentarze 😊 rymowanki poleciały do Was wczoraj! Mam nadzieję, że dotarły bezpiecznie i będą Wam służyć na zajęciach 🌞

Leave a Reply

Angielskie Bajanie