Angielski dla dzieci w przedszkolu pomysły na komunikację

Angielski dla dzieci w przedszkolu: aktywna komunikacja 

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego mówi o tym, że:

Należy stworzyć warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego.

Wynika stąd zatem, że dzieci uczestniczą w zajęciach językowych przede wszystkim po to, by osłuchać się z melodią, brzmieniem, intonacją i rytmem języka obcego. To święta prawda.

Kiedy rodzice pytają mnie, czy posyłanie kilkulatka na kurs językowy ma sens (i jaki?!), sama najpierw podkreślam fakt, że dzieci w tym wieku dzięki osłuchiwaniu się z językiem przede wszystkim budują fundament dla łatwiejszej nauki w przyszłości. Po drugie mają większą szansę utrwalać poprawną wymowę (oczywiście pod warunkiem, że osłuchują się z prawidłowym wzorcem). Mówię jeszcze o dobroczynnym wpływie uczenia się języków na mózg, i aktywizowaniu dziecka we wszystkich obszarach rozwoju. A na koniec dodaję, że dziecko może zwyczajnie nauczyć się aktywnie posługiwać językiem – czyli komunikować, wchodzić w dialog, rozmawiać.

Angielski w przedszkolu – aktywna komunikacja – Mission Impossible?

Jak by nie patrzeć, celem nadrzędnym w uczeniu się języka jest zdobycie umiejętności porozumiewania się przy jego pomocy z innymi ludźmi. W przypadku dzieci warto pamiętać, że są one nadal na etapie rozwijania kompetencji mówienia nawet w języku ojczystym. Jak pisze Carol Read w swojej (stanowiącej już część kanonu literatury przedmiotu) publikacji 500 Activities for the Primary Classroom, wielkie znaczenie w aktywizowaniu sprawności mówienia u dzieci ma ich wiek oraz poziom społecznego, poznawczego i emocjonalnego rozwoju. 

Nauka języka obcego na tym początkowym etapie polega na uczeniu się słówek i całych zwrotów i wyrażeń. Czy zatem można wprowadzić aktywną komunikację na zajęciach angielskiego dla przedszkolaków?  Moim zdaniem nie można. Trzeba 🙂 Ba! Ogromnie ważne jest, by dzieci miały okazję doświadczyć żywego języka, języka, który pozwala osiągnąć sukces komunikacyjny!   

Angielski dla dzieci w przedszkolu jak uczyć komunikacji

 

Mam wrażenie, że piszę o tym już po raz enty, ale skoro tak, czemu by się nie powtórzyć? 🙂 Kluczem do skutecznego nauczania jest w pierwszej kolejności świadomość tego, kim jest nasz uczeń. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że to połowa sukcesu. Pozwala tak planować proces dydaktyczny, by przynosił pożądane efekty. To samo odnosi się też do rozwijania sprawności komunikacyjnej podczas nauki języka obcego.

10 kroków do aktywnej komunikacji na angielskim w przedszkolu – triki i techniki

Uczenie się to proces. A zatem, rozwijanie wszystkich sprawności językowych musi przebiegać etapami, które u każdego dziecka mogą następować w innym czasie. Z mojego doświadczenia wynika, że pomocne są następujące praktyki:

1. Daj im czas, czekaj spokojnie, aż Maluchy będą gotowe mówić, a potem wejść w dialog. Wywieranie presji ma zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego. Co jakiś czas sprawdzaj dyskretnie, czy czas na mówienie już nadszedł.
2. Przyzwyczajenie drugą naturą… Pamiętaj, by na każdym spotkaniu dzieci mogły oczekiwać stałych punktów, podczas których powtórzą te same zwroty. Po pewnym czasie (zwykle niedługim) Maluchy zaskoczą cię spontanicznymi reakcjami, a nawet inicjatywą w zagajaniu rozmowy.
3. Kreuj cele. Wewnętrzna motywacja jest najsilniejszym motorem dla nauki. Planuj zajęcia tak, by dzieci czuły, iż zyskują realne korzyści z używania języka obcego; kiedy zauważą, że dzięki wypowiadaniu konkretnych słów mają wpływ na otoczenie i ludzi wokół nich, będą chętniej korzystać ze swych sprawczych mocy 😉
4. Przygotuj grunt: ucz rymowanek, piosenek, wierszyków. Dzięki nim Maluchy pochłaniają całe zwroty, które potem będą mogły wykorzystać w komunikacji.
 
5. Śpiewajcie w dialogu. Odgrywajcie piosenki, rymowanki i wierszyki z podziałem na role.
6. Krótko, krótko, krótko! Nie zarzucaj dzieci zbyt dużą ilością wyrażeń. Skup się naraz na jednej strukturze, którą porządnie z nimi przemaglujesz.
7. Wciągnij je w teatrzyk interaktywny. Rób inscenizacje nagrań lub wymyślonych przez siebie historyjek, podczas których bohaterowie przedstawienia będą wciągać dzieci w rozmowę.
8. Pozwól im się schować. Daj dzieciom możliwość “ukrycia się” za kukiełką lub pacynką, która zamiast nich będzie używać języka obcego w rozmowach z tobą.
9. Ćwiczcie w kółko te same dialogi podczas zabaw tematycznych.
10. Magia teatru zadziała też, kiedy pozwolisz swoim Młodym Poliglotom przez chwilę być aktorami we własnym przedstawieniu.

Zabawy językowe dla przedszkolaków

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na aktywizowanie języka angielskiego w zabawach z dziećmi. Może masz więcej sposobów na skuteczną pracę z dziećmi w przedszkolu? Podziel się nimi w komentarzu albo   TUTAJ.  

7 thoughts on “Angielski dla dzieci w przedszkolu – aktywna komunikacja”

  1. Ja do tej pory pamiętam naukę języka angielskiego w przedszkolu, a mam prawie 30 lat 😀 to znaczy, że wywarła na mnie chyba pozytywną reakcję 🙂 im wcześniej tym lepiej, czytałam ostatnio, że mózg niemowlaka już w 4 miesiącu życia potrafi rozróżnić język ojczysty od innego, zasłyszanego. Moja przyjaciółka wyszła za mąż za Koreańczyka, rozmawiają w domu po angielsku, ale mieszkają w Polsce. Dodatkowo on często rozmawia z rodzicami przy dziecku po koreańsku. Coś pięknego. Nie mogę się doczekać, aż mała zacznie mówić!

    1. Wspaniale 🙂 tak, jeśli chodzi o możliwości ludzkiego mózgu – są zdumiewające. Jedne z najnowszych badań wskazują nawet na to, że dzieci mogą uczyć się krótkich rymowanek jeszcze przed narodzinami… a sama nauka języków wpływa bardzo pozytywnie na rozwój we wszystkich obszarach!

  2. Ja już w przedszkolu miałam – i dobrze! 😉 To właśnie dzieciom jest to najłatwiej przyswoić 🙂

Leave a Reply

Angielskie Bajanie