W ostatnich latach można zaobserwować dwa główne podejścia do edukacji dzieci.
Jedno z nich zakłada, że “im wcześniej, tym lepiej”. Umysł dziecka jest tak chłonny, że należy jak najefektywniej wykorzystać jego potencjał, oferując mu tym samym lepszy, łatwiejszy start w dorosłe życie. Nie jest więc zaskoczeniem to, że chodzący do przedszkola maluch biega z zajęć ogólnych na zajęcia dodatkowe po kilka razy w tygodniu: a to na angielski, a to na karate, na taniec, na naukę gry na pianinie, na zajęcia wokalne… wachlarz opcji jest ogromny.
Na przeciwległym biegunie mamy przekonanie, że dzieciństwo i tak zdecydowanie za szybko się kończy, dlatego nie należy skracać go poprzez nakładanie na dzieci dodatkowych obowiązków. Zwolennicy takiego podejścia mocno podkreślają fakt, iż głównym zajęciem dziecka powinna być zabawa, a nie nauka!
I tak, rodzice zadający ekspertom pytanie: “Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?” mogą usłyszeć bardzo sprzeczne odpowiedzi. A więc staram się odpowiedzieć: czy jest za wcześnie na naukę?
To w końcu jak jest naprawdę?
Wszystko zależy od definicji pojęcia “nauka”. Jeśli przyjmujemy, że wdrażamy malucha w naukę w trybie “szkolnym”, wymagamy, na pierwszym miejscu stawiamy osiągnięcia, a dyscyplina to drugie oblicze edukacji – wtedy rzeczywiście lepiej poczekać.
Warto jednak pamiętać o tym, że dla dzieci każdy rodzaj zabawy jest jednocześnie nauką. Wszelkie działania podejmowane przez dzieci począwszy od ich pojawienia się w brzuchu mamy, zmierzają ku nabywaniu nowych kompetencji i umiejętności.
Zastanówmy się, czy nauka naszego ojczystego języka odbywa się w stresie, poddawana jest ocenianiu, testowana, sprawdzana, czy prowadzimy zeszyty i odpowiadamy przy tablicy? Nie, dzieje się “po prostu”, poprzez obserwację, słuchanie, naśladownictwo najbliższych i interakcję z nimi.
Dorosłym nauczenie się drugiego (trzeciego, czwartego…), “obcego” języka może wydawać się przedsięwzięciem karkołomnym. Jednak w przypadku dzieci, umiejętne wprowadzenie ich w świat nowych dźwięków zaprocentuje co najmniej ułatwieniem przyswajania języka obcego na późniejszym etapie życia. Tak jak w przypadku każdej innej umiejętności, uczenie się języków obcych daje najlepsze rezultaty wtedy, gdy robimy to z przyjemnością!
Jeśli więc chcesz pomóc swojemu maluchowi w rozpoczęciu językowej przygody, pora “nauczyć się” jak się bawić. Wszystko jedno, w jakim wieku jest twoje dziecko, mogę podpowiedzieć ci jak znaleźć odpowiednie dla niego zabawy językowe. Have fun!
Nigdy nie jest za wcześnie, ale zawsze może być niewłaściwie 🙂
Zgadzam się. Nauka poprzez zabawę jest dobra w każdym wieku.
Otóż to:)
Jeśli tylko nauka jest dla dziecka zabawą i przyjemnością to myślę, że nie ma dolnej granicy uczenia. Znam kilka rodzin, które od najmłodszych lat “uczą” swoje dzieci angielskiego przez mówienie do nich w tym języku i nie jest to ze szkodą dla dzieci a nawet często wiele zapamiętują. Ale nauka angielskiego w niektórych grupach przedszkolnych woła niestety o pomstę do nieba.
Dziękuję za ten bardzo trafny komentarz 🙂
Najważniejsze, to aby, nauka w dzieciństwie była podana w formie zabawy, wtedy nigdy nie będzie za wcześnie.
W punkt 🙂