Piosenki, piosenki i jeszcze raz piosenki!

Angielskie piosenki dla dzieci 

Angielskie piosenki dla dzieci nie bez powodu stanowią niezbędny element zajęć z języka angielskiego na tym pierwszym etapie edukacji. Nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzenie muzyki do dziecięcej codzienności – specjaliści z różnych dziedzin podkreślają korzystny wpływ słuchania muzyki już od momentu wykształcenia się w organizmie dziecka aparatu słuchowego (czyli mniej więcej od piątego miesiąca przed narodzinami!). O wpływie muzyki na rozwój dziecka można mówić i mówić, tak jak o niebagatelnym wpływie piosenek na uczenie się języka (ojczystego i obcego). Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

Działaj na zmysły. Counting out rhymes ♪ Rymowanki wyliczanki ♪ Listening na angielskim w przedszkolu

Muzyka w ciąży, czyli komunikacja z nienarodzonym dzieckiem

The effects of music on prenatal babies

How to play music for a baby in the womb

Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych obszarów rozwoju, tak i podczas zaprzyjaźniania się z angielskimi piosenkami dobrze jest zadbać o odpowiednią treść oraz formę. Co więc należy zrobić, by maluch skorzystał z dobrodziejstw uczenia się poprzez obcowanie z muzyką?

Angielskie piosenki dla dzieci. English songs for kids
Angielskie piosenki dla dzieci. English songs for kids

Po pierwsze: odpowiedni repertuar.

Mamy obecnie bardzo duży wybór, co z jednej strony jest wspaniałe, ale z drugiej powoduje, że można zabłądzić. Piosenki, które wybierzemy dla najmłodszych dzieci muszą być przede wszystkim delikatne, przyjazne, nie napastliwe. Tempo nie może być zbyt szybkie. Słowa powinny być jak najprostsze, i sami powinniśmy łatwo móc je “wyłapać” słuchając piosenki. Muzyka powinna być rytmiczna, “podnosząca” do tańca. Melodia – łatwo wpadająca w ucho. Najlepiej, jeśli tekst piosenki można pokazać, zobrazować ruchem, gestem, odegrać treść.

Po drugie – co z nimi robić?

♦ Na początek: posłuchaj piosenki, przygotuj prostą choreografię i – voila! Po prostu tańczcie i powtarzajcie słowa.  Chodzi o to, by nie ograniczać się tylko do naciśnięcia przycisku Play, ale bawić się z dzieckiem przy piosence. Wszelkie nagrania mają wartość edukacyjną dla małych dzieci pod warunkiem, że dorośli pokażą im co przy nich robić.


Ciekawostka: z badań nad przyswajaniem języka przez niemowlęta wynika, że kluczowe dla nauczenia się mowy jest doświadczanie jej w relacji z bliskimi, kochającymi ludźmi. Dziecko nie nauczy się mówić słuchając nagrania z odtwarzacza, komputera ani interaktywnej zabawki. Nagranie pomoże mu, jeśli będzie słuchać go podczas zabawy z tobą.

♦ Wykorzystaj rekwizyty i obrazki do odgrywania piosenki: jeśli opowiada o zabawkach, pokazuj je w odpowiednich momentach, jeśli o rodzinie, wskazuj z dzieckiem członków rodziny.

♦ Wygłupiajcie się! Pozwól sobie na niezbyt dorosłe zachowanie, rozbaw maluchy i śmiej się z nimi. Szczęśliwy człowiek więcej, lepiej i szybciej się uczy.

♦ Podczas zabawy nawiązującej do obiektów czy zjawisk wymienianych w piosence, śpiewaj jej słowa, np. pokazuj części ciała, śpiewając: Baby has a little nose (tummy / hand / etc.). Zobaczysz, jak niepostrzeżenie dzieci dołączą do śpiewania, a potem przyłapiesz je na samodzielnym powtarzaniu piosenek.

Najlepsze darmowe piosenki do nauki angielskiego

Oto kilka z moich sprawdzonych źródeł, które z czystym sumieniem mogę polecić do wykorzystywania nawet z najmniejszymi maluszkami.

Angielskie Bajanie

Super Simple Songs

The Kiboomers

The Singing Walrus

FUNtastic TV

Little Baby Bum

Debbie Doo

Katie Cutie

Lullaby Collection

Wykorzystaj darmowe materiały do multisensorycznej nauki angielskiego

Wszystkie propozycje opisane na stronie Angielskie Bajanie oparte są na podejściu multisensorycznym – aby nauka języka angielskiego była dla dziecka okazją do wszechstronnego rozwoju i świetnej zabawy. Nauczyciele mogą wykorzystać je podczas zajęć języka angielskiego w przedszkolu. Rodzice mogą skorzystać z nich w domu podczas zabawy z maluchami. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w tym artykule są wartościowe, podziel się nimi ze światem! Możesz korzystać z udostępnionych tu materiałów video oraz audio – pamiętaj tylko, by podać ich źródło (nazwę portalu Angielskie Bajanie oraz link prowadzący do strony). Z góry dziękuję Ci za docenienie mojej pracy!

Więcej o holistycznej i multisensorycznej nauce angielskiego dla dzieci znajdziesz na fejsbuku!

Polub Angielskie Bajanie na FB ♡ Dołącz do grupy Angielskie Bajanie – metodyka nauczania dzieci języków obcych.


11 thoughts on “Piosenki, piosenki, muzyka i piosenki!”

    1. Cieszę się bardzo, miłego słuchania, bujania i śpiewania! Czy Mały lubi śpiewać po ang? 🙂

    1. Wyznaję zasadę, że nic na siłę. A sześć lat to świetny wiek na inwestycję w rozwój języków obcych, jak posłucha i pośpiewa, będzie miała piękny akcent w przyszłości i lepiej będzie rozumieć angielski ze słuchu. Have fun 🙂

  1. Dziękuję za mnóstwo inspiracji! Moja bratanica powtarza słowa angielskich piosenek z youtuba, ale wydaje mi się, że bierze to bardziej na słuch i nie rozumie o czym śpiewa 🙂 Ale brzmi całkiem imponująco, kiedy trzylatka śpiewa: “How are you?” 😀

    1. Haha! To wspaniałe, że robi to spontanicznie 🙂 i to najlepszy sposób na naukę języka (ojczystego też tak się uczymy, powtarzamy i próbujemy rozkmninić znaczenie z kontekstu). Jeśli piosenki są dobrze zilustrowane, na pewno sens świta. Pomoże oczywiście niesamowicie, jeśli ktoś dorosły pobawi się w śpiewanie z obrazowaniem treści – wtedy mamy dodatkowy kontekst wspomagający rozumienie i ‘pochłanianie’ (internalizowanie – takie długie słowo…) – języka. Have fun!

  2. Szczerze mówiąc nigdy nie zastanawiałam się jaka piosenka angielska będzie dobra dla naszych pociech w nauce angielskiego. Myślę, że dzieci podłapują język z różnych źródeł, a więc każdy sposób jest dobry (typu właśnie piosenki, bajki, komiksy itp…)

    1. Oczywiście to nie jest temat, nad którym obowiązkowo trzeba się zatrzymać 🙂 ja z perspektywy zawodowej i osobistej dużo o tym myślę. Kiedy postanowiłam otworzyć przed moją małą córą świat piosenek i YT, stanęłam przed problemem wyświetlanych treści – często w opisie piosenki znajdują się informacje, że materiał jest skierowany do dzieci. A w wielu przypadkach są to tak napastliwe utwory, że aż mnie bolą oczy i uszy. Stąd mój wpis – szybka lista, którą można zasubskrybować i oszczędzić sobie zmartwień i czasu na szukanie 😉

Leave a Reply

Angielskie Bajanie