Counting out rhymes – rymowanki wyliczanki.
Listening na angielskim w przedszkolu

Dziś chciałabym przedstawić Wam jedną z moich rymowanek-wyliczanek, razem z pakietem Pięciu Zabaw, które można oprzeć w całości na wierszyku, rymowance lub piosence.

Więcej znajdziesz tu: rymowanki, wyliczanki, piosenki.

Little rhymes with great power

Któż nie zna mocy rymowanek, wierszyków, rapów i piosenek w nauczaniu języków (nie tylko) dzieci. Powtarzanie, śpiewanie i obrazowanie ruchem rytmicznych, rymujących się wierszyków, rymowanek czy też piosenek niezwykle korzystnie wspiera wszechstronny rozwój człowieka.

Niemowlęta i małe dzieci (a nawet maluchy w brzuchu mamy!) łatwiej i szybciej uczą się języków dzięki słuchaniu, powtarzaniu i zabawie z wierszykami, wyliczankami i rymowankami.

Jeśli uczysz lub bawisz się z małymi dziećmi, wiesz doskonale, że:

[extoc]

  • Krótka forma rymowanek skutecznie przywołuje uwagę dzieci i pomaga utrzymać ją przez czas trwania ćwiczenia.
  • Wierszyk czy rymowanka jest świetnym sposobem na pooszerzanie zasobu słownictwa i budowanie fundamentu dla późniejszej nauki zasad gramatycznych.
  • Zabawa z wierszami i rymowankami służy utrwalaniu prawidłowej wymowy, intonacji i melodii języka.

I są pretekstem do świetnej zabawy – a to tylko wierzchołek góry korzyści! To co? Pora zacząć rymować?

Pięć pomysłów na zabawy dla dzieci – Listening skills & pronunciation

1. Rozumienie ze słuchu. Daj każdemu dziecku po jednej karcie z liczbą od jednego do dziesięciu (możesz też napisać im liczby na rękach używając farb do ciała w sztyfcie), odtwórz wyliczankę i zachęć, by dzieci podnosiły karty, kiedy usłyszą swoją liczbę, albo, by ustawiały się kolejno jedno za drugim (mogą też ustawiać karty w kolejności opierając je o ścianę).

2. Rozwój słuchu fonematycznego. Przygotujcie własne instrumenty perkusyjne np. wypełnione ryżem butelki, pałeczki, plastikowe miski, grzebienie, szeleszczące plastikowe torebki – grajcie na nich, ale tak, by podkreślać akcent wyrazowy (zdaniowy) wypowiadanych słów (i zdań).

3. Utrwalanie poprawnej wymowy. Powtarzajcie tekst na różne sposoby (bardzo niskim/wysokim głosem, skrzecząc, nosowym głosem, szeptem, smutno, z przerażeniem, nieśmiało, itd.).

4. Utrwalanie poprawnej wymowy. Zwróć uwagę dzieci na krótkie i długie samogłoski w niektórych słowach i wygłupiajcie się przesadnie przeciągając lub skracając wymowę poszczególnych sylab.

5. Rozwijanie pamięci. Naucz wszystkie dzieci dobranej do słów choreografii, a następnie pokazuj jej fragmenty nie wypowiadając tekstu – zadanie dzieci polega na wypowiadaniu właściwych słów odpowiadających danym gestom. Zaproś jedno z dzieci na swoje miejsce, albo podziel grupę drużyny i zorganizuj zawody w recytacji na podstawie pokazywanych gestów.

Sprawdź też gotowe scenariusze zajęć i pomysły na zabawy dla dzieci.

Masz więcej pomysłów? Podziel się!

4 thoughts on “Działaj na zmysły. Counting out rhymes ♪ Rymowanki wyliczanki ♪ Listening na angielskim w przedszkolu”

Leave a Reply

Angielskie Bajanie