Dzień Mamy, Dzień Dziecka, Dzień Taty. Rodzina: część 1

Skoro zaglądasz tutaj (z czego ogromnie się cieszę), to znaczy, że już niebawem świętujemy Dzień Mamy, Taty i Dzień Dziecka! To cudowny czas – pogoda (zazwyczaj) coraz piękniejsza, rodzinne pikniki, festyny… Całe to zamieszanie! A tutaj znajdziesz materiały do druku i pomysły na wprowadzanie i utrwalanie słownictwa związanego z rodzinną tematyką – enjoy!

Nauczyciele mogą wykorzystać zawarte tu materiały i pomysły jako gotowe elementy scenariusza zajęć języka angielskiego w przedszkolu lub klasach 1-3 szkoły podstawowej. Rodzice mogą skorzystać z nich w domu podczas zabawy z maluchami. Wszystko w oparciu o podejście holistyczne i multisensoryczne – aby nauka języka angielskiego była dla dziecka okazją do wszechstronnego rozwoju i świetnej zabawy.

Printable free download Family resources

Let’s start!

Wprowadzamy słówka.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zaprzyjaźnić się z rodzinnym słownictwem, jest na to mnóstwo fajnych sposobów:

👉 Zabawy z kartami obrazkowymi, np.:

 • Nite, nite… Wake up! – “układamy do snu” kolejne obrazki, odpowiednio ściszając głos i ilustrując zabawę gestami i głosem (nie obejdzie się bez chrapania poszczególnych członków rodziny). Dzieci bardzo angażują się w dbanie o ciszę, by nie obudzić nikogo z rodziny. Po chwili budzimy wszystkie osoby po kolei: Wakey, wakey! Wake up…? Daddy! (Dzieci przypominają sobie, kogo kryje kolejna karta obrazkowa). W celu utrudnienia zabawy zmieniamy kolejność kart.
 • A magic disappearing act ,
 • Take a photo! Umieszczamy karty w różnych miejscach, a zadanie dzieci polega na zrobieniu zdjęcia właściwej osobie (karcie): Click! / Snap!. Następny etap zabawy: rozdajemy karty dzieciom i wybieramy fotografów, których zadaniem jest robić zdjęcia właściwym członkom rodziny (Take a photo of… Grandma!). Utrudnienie / urozmaicenie: “rodzina” w ukryciu podaje sobie karty obrazkowe. Na znak Stop, fotograf ma za zadanie zgadnąć, kto trzyma właściwą kartę i zrobić tej osobie zdjęcie.

👉 Memory, puzzle – przygotujecie je korzystając z moich kart obrazkowych i materiałów do pobrania (poniżej linki do pobrania). Memory – wystarczy przygotować dwa zestawy kart obrazkowych lub grać w Memo obrazkowo-wyrazowe. Do przygotowania puzzli wystarczy wydrukować plakaty z mojego Big Family Pack i pociąć je na części odpowiedniej wielkości.

Family worksheet preschool kindergarten esl
Rodzina materiały do druku przedszkole szkoła podstawowa karta pracy

Zabawy z plakatami i kartami pracy

Z moimi materiałami możecie też:

1. Who’s in the oval?

Wykorzystując bazowy plakat z owalami (str. 3 w moim Big Family Pack) możemy zarówno wprowadzać, jak i utrwalać słownictwo:

 • Z tajemniczą miną wyciągamy wydrukowany plakat, lub wyświetlamy go na ścianie / tablicy przy pomocy projektora / pokazujemy w jakikolwiek inny sposób.
 • Wskazujemy kolejne osoby i razem z dziećmi powtarzamy ich nazwy (możemy wykorzystać moje ulubione Funny voices, czy Rhythm sequence).
 • Pytamy, kto znajduje się w owalu danego koloru: Who’s in the blue oval?.
2. Find and match.

Strona 4 z zestawu Big Family Pack to ćwiczenie na dopasowanie członków rodziny do rich rodzinnego zdjęcia.

 • Wycinamy owale przedstawiające poszczególne osoby z rodziny.
 • Pokazujemy fotografię z brakującymi członkami rodziny, a dzieci wymieniają ich po kolei.
 • Możemy umieścić je w różnych miejscach lub nawet pochować, by młodzi poligloci chwilę ich poszukali, zanim dopasują je we właściwe miejsce na fotografii.

Polecam zalaminowanie zestawu i wykorzystanie rzepów samoprzylepnych lub masy BluTac do mocowania elementów.

3. Piosenka My Big Family

Możecie również wykorzystać piosenkę, którą wymyśliłam ostatnio dla dzieci na zajęcia Angielskiego Bajania:

My Big Family (Chant)

Mummy, daddy, sister, brother…

Baby, grandma, grandpa and – me!

One, two, three, (…), seven – this is my big family!

Śpiewam ją na melodię zbliżoną do Twinkle, Twinkle Little Star (podkład znajdziecie na Bajaniowej playliście YouTube ze ścieżkami karaoke, o TUTAJ).

Pomysły na piosenkę:

 • pokazujemy rodzinkę na paluszkach(dzieci mogą mieć narysowane na paluszkach buzie, mogą narysować rodzinkę na gumowych rękawicach, można przyczepić rzepy do owalnych obrazków z mojego Family Pack’a, albo zostawić paluszki takie jaki są),
 • pokazujemy rodzinkę na plakacie (wypełnionym lub niekompletnym) i na nim również liczymy członków rodziny.
 • Twój pomysł: ______________ .

Coming up next

Przyznam się, że mam jeszcze sporo materiałów w zanadrzu – ciekawe, czy Ci się przydadzą 🙂 wykorzystasz je? Będzie mi bardzo miło, jeśli napiszesz mi o tym!

A teraz zapraszam do pobrania materiałów i życzę Ci świetnej i efektywnej zabawy.Tworząc materiały do druku korzystam z darmowych grafik dostępnych na portalach: https://pixabay.com oraz https://www.freepik.comKorzystam także z darmowych programów do tworzenia i obróbki grafik: inkscape | gimp | canva

Więcej informacji, wskazówek, materiałów

Więcej o holistycznej i multisensorycznej nauce angielskiego dla dzieci znajdziesz na fejsbuku:

2 thoughts on “Dzień Mamy, Dzień Dziecka, Dzień Taty. Rodzina: część 1”

Leave a Reply

Angielskie Bajanie