Magia naklejania! Pomysły na angielski dla dzieci z naklejkami.
To działa! Trzeba tylko dostosować poziom trudności do wieku dzieci i… mamy bardzo pożytecznie zajęte szkraby 🙂 Nie tylko maluchy uwielbiają naklejki, większe dzieci również tracą dla nich głowę (weźmy na przykład mnie…).
U maluchów zabawa w naklejanie stymuluje rozwój motoryczny, (małą motorykę), rozwija koordynację ręka-oko oraz zdolność koncentracji. Starszaki ćwiczą pamięć, inteligencję wzrokowo-przestrzenną i wyciszają się dość szybko, jeśli poziom trudności zadania i tematyka zabawy jest trafnie dobrana.
Poniżej znajdziecie moje pomysły na angielski dla dzieci z naklejkami, sprawdzone przez testerów w wieku od roku do sześciu lat. A więc – naklejajmy!
Potrzebne materiały:
♦ Najlepsze: naklejki wielokrotnego użytku, ale zwykłe naklejki też świetnie sprawdzą się choćby podczas tworzenia własnych naklejkowych kompozycji, czy też puzzli.
♦ a do magicznych zabaw: okleina meblowa + wycinanki (najlepiej zalaminowane).
First things first – na początek…
Omawiajcie razem co i gdzie przyklejacie: What is it? A horse. Stick it to the table (your hand / your skirt / the book). And this? A butterfly! Put the butterfly on the flower (my nose / your hand / the doll / the window)! Przy nauce angielskiego z naklejkami Młodzi Poligloci mają zazwyczaj sporą motywację do aktywnego uczestniczenia w aktywnościach opartych na metodzie TPR – chętnie zrobią to, o co poprosisz. Warto też zachęcać do aktywnej komunikacji, np. rozdać naklejki tylko wtedy, gdy sami o to poproszą: Can I have a sticker, please? Świetny sposób na motywowanie do mówienia to przekazanie roli lidera kolejnym dzieciom: Zosia, tell us where to put the (flowers) now. Put the (flowers) on the…?
I am, you are…
Naklej sobie zwierzę lub przedmiot na ubraniu lub na czole 😉 i udawaj, że nim jesteś: I am a car, beep, beep, roar! Zachęć maluchy, by zrobiły to samo (choć coś mi mówi, że nie bedzie to konieczne) i razem wcielajcie się w postacie, rzeczy i zjawiska, jakie wam się tylko zamarzą! (Możecie udawać zwierzęta, owady, przedmioty, zjawiska pogodowe). Jest to wspaniała okazja do utrwalania nazw czynności w oparciu o metodę TPR: Fly high, my birds! Fly low! Sit on the ground. Stand up, turn around!
Sortowanie, dobieranie
Przyklejajcie naklejki na osobne kartki, plastikowe talerzyki, itp., porządkując je pod względem koloru, wielkości, rodzaju: What colour is it? Yes, green! Green goes… onto the green plate. Is it big or small? Big – put it here. Is it a farm animal or a jungle animal? Of course, put it in the jungle picture!
Połącz!
Duże naklejki można przeciąć, tak, by powstały puzzle. Najpierw maluchy szukają pochowanych fragmentów (Find the pictures!); następnie rozpoznają, co przedstawiają znalezione przez nie naklejki; potem szukają pasujących do siebie części: What is it? OK, an apple. Where is the rest of it? Let’s look for the apple! Większe dzieci, które uznają to zadanie za dziecinne (:-P), mogą łączyć w pary obrazki z ich nazwami.
Najlepsze na koniec…
C is for contact paper. Magia samoprzylepnej okleiny meblowej
Odkryłam ją szukając inspiracji do zabaw z moją Młodszą córą. Potem okazało się, że to wspaniały pomysł na angielski dla dzieci w każdej grupie wiekowej.
Materiały: samoprzylepna okleina meblowa, taśma klejąca, obrazki do przyklejania (w całości lub w częściach, do tworzenia kompozycji).
Kroki:
- Wybierz sporą, płaską, pionową powierzchnię, do której szkraby sięgną bez trudu.
- Przyklej do niej okleinę (wielkość wg uznania) powierzchnią klejącą do góry.
- Przygotuj obrazki do przyklejania, (polecam je zalaminować, choć nie jest to konieczne) – np. elementy tworzące krajobraz, części ciała, części robota – the sky is your limit!
- Odklej papier zabezpieczający, rozłóż elementy obrazków w różnych miejscach i zaproś maluchy do zabawy: Let’s make a robot – we need a head… Where is the head? And eyes… Where are the eyes? Yes! Here! What’s next?
Inspiracje – kliknij i sprawdź więcej świetnych pomysłów na multisensoryczną naukę angielskiego dla dzieci
Jeśli masz więcej patentów na twórcze zabawy językowe i chcesz się nimi pochwalić, oddaję Ci głos – komentuj lub podziel się nimi TUTAJ.
Takie właśnie zabawy stosuje, gdy spędzam czas z moim chrześniakiem… Dzięki temu szybko załapał słówka z arabskiego, bo akurat tego języka staram się go nauczyć 🙂
To wspaniale – jestem pod wrażeniem 🙂 – jeśli możesz uchyl rąbka tajemnicy, skąd znasz arabski?
ale świetne pomysły. Nie dość, że ja odkurzę trochę swój angielski i rozruszam umysł to jeszcze spróbujemy zaznajomić z językiem córkę.
Dziękuję! 🙂