fbpx

Jak zrobić… Dobble? Generators & more

Generator Dobble

Jak zrobić Dobble?

Miłość do Dobble to coś, co nas łączy, prawda? Wciąga uczniów w każdym wieku, jest prosta, pozwala rozwijać spostrzegawczość, refleks, zdolność koncentracji. Mało tego! Pozwala też niezauważalnie i poprzez zabawę utrwalać słownictwo w obcym języku.

Wielu z nas szuka prostego sposobu (nazwijmy rzecz po imieniu - generatora) Dobble. Wiem, bo sama szukam regularnie, a od kiedy poleciłam nieaktywną już stronę Dobblemania.pl na fejsbuku, otrzymałam od was kilka zapytań o działający generator. A zatem: czy znalazłam szybki i dziecinnie prosty trik na przygotowanie Dobble? Nie. Ale znalazłam aż cztery sposoby na przygotowanie kart, całkiem za darmo (...nie licząc czasu, jaki na to poświęcisz ;)). Wszystkie wymagają nieco pracy, ale moim zdaniem, ze względu na efekty w nauce języka - warto!

Jak zrobić dobble

Czytaj dalej, a znajdziesz:

💙 dwa generatory Dobble,

💙 filmik - dokładnie pokazujący jak ich używać,

💙 strony z szablonami i instrukcjami do tworzenia kart bez generatora,

💙 listę linków do blogów z gotowymi do druku kartami Dobble. 😀

A w następnym sobotnim wpisie  pojawi się moje własne Dobble - do pobrania i druku. To wy zdecydujecie o tym, jaki zestaw chcielibyście pobrać na początek: formy przeszłe (Past Simple irregular verbs), ubrania, czy też kształty? 🙂 wystarczy zagłosować w ankiecie na Bajaniowym Fejsbuku (click!).

Generatory Dobble online

Po wielu tygodniach przetrząsania internetowych czeluści znalazłam dwie działające strony, które umożliwiają tworzenie kart Dobble. Żadna z nich nie jest idealna, ale z pewnością usprawniają cały proces tworzenia gry.
Funcards

To strona, którą znalazłam jako pierwszą i korzystając z niej wykonałam karty do utrwalania czasowników w czasie Past Simple. Niestety, niemożliwe jest wybranie formatu koła w tym generatorze. Ten efekt osiągnęłam korzystając z programu Canva.

Jak zrobić Dobble w programie Funcards:

  1. Przygotuj grafiki - zarówno obrazki, jak i wyrazy muszą być zapisane jako pliki graficzne, najlepiej png z przezroczystym tłem. Możesz pobrać takie obrazy ze strony Pixabay lub przygotować je na telefonie w aplikacji PicsArt (szczególnie pomocne w przypadku wyrazów).
  2. Wybierz format, kolor tła i liczbę elementów, które mają znaleźć się na kartach.
  3. Załaduj obrazy z komputera na stronę i kliknij Generate.
  4. Zaaranżuj elementy na kartach według własnego uznania i potrzeb.
aaronbaker.net

Ten generator to moje ostatnie odkrycie. Pod względem funkcjonalności wyprzedza Funcards, choć do ideału również mu daleko, ma spory potencjał.

Jak zrobić Dobble na stronie aaronbaker.net:

  1. Grafiki: dobra wiadomość! Nie musisz przygotowywać wyrazów w formie plików graficznych, wystarczy wpisać je w odpowiednim polu. Tutaj lepiej dysponować obrazkami na białym tle (przezroczystość zamienia się w czerń). Teoretycznie można również podlinkować obrazy z internetu (wkleić adres URL obrazu zamiast pobierać go i ładować ponownie na stronę generatora); mnie się to jednak nie udało - jeśli działa u ciebie, proszę napisz, jak to robisz!
  2. Wybierz wielkość i format kart - kolejna dobra wiadomość! Dostajemy opcję koła w pakiecie!
  3. Zaznacz, czy: elementy na kartach mają być podpisane, system ma automatycznie obracać elementy na kartach i jak traktować tekst (mamy opcję powiększenia wyrazów i oznaczania ich kolorem - bardzo przydatna funkcja pod kątem czytania globalnego).
  4. Przeciągnij pliki graficzne ze swojego komputera na stronę (sprawdź wcześniej, ile obrazków potrzebujesz do stworzenia zestawu o określonych parametrach).
  5. Najedź na pole z grafikami kursorem i kliknij prawym klawiszem myszy; wybierz 'Drukuj', a następnie 'Zapisz jako pdf' - lub wydrukuj karty od razu.

Jak używać generatorów Dobble: 👇

Zrób Dobble bez generatora!

Jeszcze jakiś czas temu wielu z nas korzystało ze stron Dobblemania.pl oraz dobble.gorfo.com. Niestety, obie są już nieaktywne! A co, jeśli moje odkrycia opisane powyżej też znikną? Wtedy możemy zawsze wrócić do oldschoolowych metod i stworzyć grę bez generatora. Czy to możliwe? Pewnie, przecież tajemnica tylko jednego wspólnego elementu na każdej z kart to czysta matematyka 😉 ja musiałabym poświęcić życie na zgłębienie tej wiedzy. Na szczęście są geniusze, którzy udostępniają manualne sposoby na tworzenie Dobble dla matematycznie opornych. Oto one 👇
Liliowe projekty

Instrukcja przygotowania kart jest tu podana w języku polskim, przejrzyście i zrozumiale. Czy to dużo pracy? Oczywiście! Warto jednak mieć taki oldschoolowy 'myk' pod ręką, just in case. Opis całego procesu znajdziesz TUTAJ (click!).

Adapting games

Na tej stronie znajdziesz wskazówki w języku angielskim, razem z gotowym szablonem do tworzenia kart z czterema elementami. Wystarczy wkleić własne obrazki w miejsca z właściwymi numerami. Wszystkie te dobra zobaczysz TUTAJ (click!).

Dobble do druku - blogowe love

A poniżej znajdziesz listę blogowych wpisów z gotowymi do druku kartami Dobble w różnych kategoriach, a także pomysłami na ich mniej tradycyjne wykorzystanie. Coś pięknego!


Jeśli wykorzystasz zawarte w tym artykule informacje i materiały, będzie mi bardzo miło przeczytać komentarz od Ciebie. Korzystaj do woli z udostępnionych tu autorskich materiałów - pamiętaj tylko, by podać ich źródło (nazwę portalu oraz link prowadzący do strony). Z góry dziękuję Ci za docenienie mojej pracy 🙂

Warto zajrzeć, by w pełni korzystać z zasobów Angielskiego Bajania:

Bardzo wartościowe materiały! Trzeba podać je dalej 🙂
error

4 thoughts on “Jak zrobić… Dobble? Generators & more”

error

Bardzo wartościowe materiały! Chcę być na bieżąco :)