Halloween ideas: shadow play – teatrzyk cieni

Teatrzyk cieni to jedna z moich ulubionych form utrwalania języka z małymi poliglotami. Jest kilka wariantów, które stosunkowo łatwo przygotować, a spektrum słownictwa i struktur, które można powtórzyć – ogromne!


Pobierz materiały do przeprowadzenia zabaw 

Halloween ideas: shadow play – teatrzyk cieni.


Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy z elementami dramy, więc teatrzyk to zawsze duży bodziec, by używać języka angielskiego. 

Halloween - shadow play - teatrzyk cieni

Potrzebne materiały:

 w wersji podstawowej wystarczą wasze ręce i lampa o dość mocnym świetle, ustawiona za dziećmi,

 

 słomki do napojów, taśma klejąca, sylwetki wycięte z papieru:


Pobierz gotowe szablony kukiełek do teatrzyku cieni


 tkanina w jasnym kolorze i miejsce, w którym można ją rozwiesić (np. rozstawione równolegle dwa krzesła lub gotowy teatrzyk/stragan).


Sprawdź inne pomysły na naukę angielskiego: multisensoryczne zabawy Halloween.

Pomysły na zabawy Halloween: shadow play – teatrzyk cieni

 

Wersja podstawowa. Ustaw lampę tak, by dzieci mogły rzucać na ścianę cienie (własne lub kształtów dłoni). Na rozgrzewkę naucz maluchy kilku figur (muszą być odpowiednio dobrane pod względem trudności).

 

 
Halloween ideas - shadow theatre - teatrzyk cieni

Utrwalanie: ruch i słuchanie. Opowiadaj dzieciom wymyśloną wcześniej historyjkę, której bohaterami są postacie teatrzyku cieni. Zachęcaj, by obrazowały jej treść. Możesz również wykorzystać gotowe nagrania. Oczywiście (przynajmniej na początku) ważne jest twoje aktywne zaangażownie w odgrywanie treści opowieści. 

Kiedy dzieciaki się “wciągną”, możesz subtelnie wycofać się z zabawy i tylko opowiadać, ale  – czy będziesz mieć na to ochotę… to już inna kwestia 😉 *Oczywiście możesz też poprowadzić tę zabawę wykorzystując kukiełki wycięte z szablonów.

Muzycznie, ruchowo, słuchowo. Odtwórz piosenkę, w której występują przygotowane przez was postacie i obrazuj jej treść ruchem razem z dziećmi. *Możesz też poprowadzić tę zabawę wykorzystując kukiełki wycięte z szablonów.

Manipulacyjnie, twórczo, z kukiełkami. Wydrukuj szablony do teatrzyku cieni, rozdaj dzieciom i zachęć, by je wycięły. Przyklejcie je na słomki taśmą klejącą. 

TPR – Metoda Reagowania Całym Ciałem. Zachęć małych poliglotów, by poruszali swoimi kukiełkami w sposób, jaki wymienisz (Fly! Jump! Walk! Go to sleep!). Jeśli każde dziecko ma inną kukiełkę, masz okazję, by dodatkowo rozwijać sprawność rozumienia ze słuchu. Poproś dzieci, by animowały tylko te kukiełki, które wymienisz: Witches! Fly! Spiders! Climb up the wall!

Teatrzyk cieni – wersja lux. Ustaw dwa krzesła równolegle i narzuć na nie jasną tkaninę. Możesz też narzucić materiał na np. gotowy (kupiony) teatrzyk / stragan dla dzieci. Ustaw lampę tak, by znalazła się pomiędzy kukiełkami a trzymającymi je dziećmi (aktorzy muszą stanąć za lampą, ale trzymać kukiełki przed nią). W ten sposób widownia zobaczy tylko cienie kukiełek rzucane na tkaninę. Odtwórz piosenkę lub historyjkę (albo wymyśl własną Halloween-ową opowieść) i zaproś kilkoro dzieci do odgrywania jej. Jeśli masz czas postaraj się, by wszystkie maluchy mogły pobawić się w aktorów.

 

Zobacz, jak robić niesamowite postacie z dłoni w teatrzyku cieni

4 thoughts on “Halloween ideas – shadow play – teatrzyk cieni”

Leave a Reply

Angielskie Bajanie