[extoc]

Holidays Worksheets for kids

Koniec roku – pora na zabawy ruchowe i powtórkę słownictwa

Witaj lato, żegnaj skupienie! Nie, nie mówię o moich podopiecznych, mówię całkowicie i z pełną odpowiedzialnością o sobie. Pogoda z impetem wskoczyła w fazę letnich upałów, a ja czuję się całkowicie rozproszona śpiewem ptaków, szumem drzew i zapachami kwitnącego kwiecia. I jak tu się uczyć czegoś nowego? Pora pobawić się z tym, co już znamy. Czas na powtórki. Najlepsze powtórki to takie, które można łatwo i szybko przygotować, a do tego świetnie się przy tym bawić. A żeby rozładować letnią energię – wszystko poprzez zabawy ruchowe 😉

1. Yes! / No! – bez przygotowania

Aby się w to bawić, dzieci muszą wiedzieć jaki ruch odpowiada słowom Yes! oraz No! – dlatego na samym początku kilka razy wykonujemy ten sam ruch (np. skaczemy, obracamy się w miejscu) i powtarzamy Yes! Potem to samo dla słowa No! Kiedy kod 😉 zostanie utrwalony, pokazujemy dzieciom karty obrazkowe i pytamy: Is it a car (a flower)? a zadaniem młodych poliglotów jest jak najszybciej odpowiedzieć za pomocą właściwego ruchu. Ze starszymi dziećmi można oczywiście pokusić się o tworzenie zdań o tematyce, którą omawialiśmy wcześniej (Birds can fly! There’s a rainbow after a storm! Castles used to be very warm and clean!). Dzieci również powinny wymyślać pytania, gdy już poznają zasady zabawy.

2. Yes! / No! ze skakanką

Materiały: skakanka / sznurek, *karty obrazkowe.

Zabawa taka sama, ale tym razem potrzebne nam skakanka bądź sznurek. Rozkładamy ją (go) tak, by podzielić przestrzeń na dwie strefy: strefę Yes! i strefę No!. Tym razem zadanie polega na tym, by jak najszybciej przebiec na właściwą stronę skakanki bądź sznurka.

3. Pod kartami…

Materiały: karty obrazkowe, skakanka / sznurek.

Mało ruchu? Możemy mieć więcej 😉 W tej zabawie wieszamy sznurek lub skakankę na dowolnej wysokości (jakbyśmy wieszali sznur do suszenia bielizny). Na sznurku wieszamy karty obrazkowe (mogą to zrobić dzieci). Ustawiamy się w rzędzie naprzeciwko sznura i przebiegamy pod konkretną kartą obrazkową. Możemy urozmaicić zabawę trzymając sznur i powoli obniżając jego wysokość (na wzór wakacyjnej zabawy Limbo Dance).

4. Głodomór

Zabawy z bardzo głodnymi potworami oraz żarłoczną gąsienicą królują w przedszkolach i w sieci. Może wirus ten rozprzestrzenił się także u was dotykając niczego nie podejrzewające plecaki? W końcu zbliża się pora wyjazdów i pakowania! Mój plecak po bardzo długiej przerwie (dawno go nie pakowałam… fakt, ostatnio wolę walizkę) jest strasznie wygłodniały! Dlatego należy go nakarmić właściwymi kartami obrazkowymi (w wersji standardowej lub mini, mogą być także karty wyrazowe).

Potrzebny nam… zwykły plecak. Obrazki lub karty wyrazowe rozkładamy w różnych miejscach wokół nas. Włączamy muzykę i poruszamy się do rytmu… aż tu nagle – haps! Muzyka stop, a żarłoczny plecak chce zjeść wszystko dookoła i goni kogo tylko widzi wokół siebie. Kiedy tylko kogoś złapie, osoba ta musi włożyć rękę do środka i pozostaje “zakładnikiem”. Aby uratować “zakładnika”, dzieci muszą nakarmić go właściwymi obrazkami lub wyrazami.

Kiedy plecak będzie już pełen, możemy odwrócić zabawę: usiąść w kręgu i podawać sobie plecak w rytmie muzyki. Na znak Stop! (muzyka cichnie), osoba, która trzyma plecak wyjmuje z niego jeden obrazek / kartę wyrazową. Ale! Nie mówi nikomu, co się na niej znajduje, tylko stara się zilustrować to ruchem. Kiedy grupa odgadnie, zabawa toczy się dalej.

5. Karty pracy Hungry backpacks set

Chcecie więcej głodnych plecaków? Tak się składa, że zrobiłam je ostatnio dla moich młodych poliglotów w trzech wersjach: neutralnej, “dziewczyńskiej” i potwornej 😉 Można wykorzystać je jako karty pracy lub zalaminować i wyciąć im usta, by można było je karmić. Wtedy każde dziecko może podbiegać do plecaka, by dać mu właściwy obrazek do jedzenia (można nakleić go na pudełko, by obrazki do niego wpadały). Ale uwaga! To straszne głodomory 😉

2 thoughts on “Proste zabawy ruchowe po angielsku do powtórki słownictwa”

Leave a Reply

Angielskie Bajanie