fbpx

Means of Transport Dobble: printables and activities.

Means of transport dobble

Means of Transport: Dobble

Fajnie, że jesteś! Poniżej znajdziesz zestaw kart do gry w Dobble z Młodymi Poliglotami oraz pomysły na różne ich wykorzystanie! Karty umożliwiają naukę już najmłodszym dzieciom, ponieważ mają minimalną liczbę elementów: jedynie po trzy obrazki ze środkami transportu na każdej karcie.

Mam nadzieję, że Dobble spełni twoje oczekiwania - będzie mi bardzo miło, jeśli napiszesz czy ci się podoba i jak je wykorzystasz (w domu, w szkole, w przedszkolu?).

Do tego przydadzą ci się też materiały:

Let's play: activities ideas

Zastanawiasz się, jak wykorzystać Dobble podczas nauki języków? Oto garść pomysłów.

Basic.

 1. Get rid of the cards. Wersja podstawowa polega na szukaniu wspólnego symbolu (każda para kart ma jeden wspólny symbol). Gracz, który jako pierwszy wykrzyknie jego nazwę i odłoży kartę na stos - prowadzi. Celem tej wersji gry jest pozbycie się wszystkich otrzymanych kart.
 2. Collect the cards. W tej wersji podstawowa zasada jest ta sama: chodzi o odnalezienie wspólnego dla dwóch kart elementu. Jednak w tej wersji gracze starają się jak najszybciej zabrać kartę ze stosu, po wypowiedzeniu nazwy wspólnego elementu.
Więcej wersji znajdziesz w instrukcji od wydawnictwa Rebel - zajrzyj do środka (podgląd e-booka obok): 👉

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to dFlip 3D Flipbook WordPress Help documentation.

Avoiding conflicts

Dzięki dwóm następującym rozwiązaniom unikamy przepychanek, które mogą mieć miejsce w przypływie emocji, jakie wywołuje gra w Dobble 😉 A) nie ścigamy się, ale każdy gracz / para graczy kolejno odkłada kartę lub zabiera ją, pod warunkiem, że nazwie wspólny dla kart element. B) Osoba prowadząca trzyma karty i pokazuje je graczom, a oni chórem nazywają wspólne elementy. W tej wersji unikamy jakiejkolwiek rywalizacji, rośnie także skupienie uczestników. Dodatkowo gracze, którzy nie mają tak szybkiego refleksu unikają frustracji i onieśmielenia, a prowadzący ma sporą kontrolę nad tempem samej gry i czasu jej trwania.

More ideas

Fenomen gry Dobble można wykorzystać na wiele innych sposobów - być może już masz własne patenty. Oto kilka moich pomysłów na mniej oczywiste ich wykorzystanie:

Communication practice

 1. Sentence building. Zamiast jedynie nazywać element pojawiający się na kartach, zadaniem graczy jest budować zdania w oparciu o określoną strukturę (dopiero wówczas mogą odłożyć lub zabrać kartę). Np.: Let's go by train!
 2. Repeat after me. Dla lepszego zapamiętania słownictwa, możemy budować opowieść - "tasiemiec", w której trzeba powtarzać słowa lub zdania użyte już wcześniej przez graczy przed nami: Let's go by train and by balloon! W tym przypadku oczywiście stopień skomplikowania zależy od stopnia zaawansowania i wieku grupy.
 3. I've got it, too! To wariacja na temat gry I've got, who's got / I have who has. Zadaniem graczy jest kolejno informować pozostałe osoby, jaki element mają na karcie (I've got a bus!). Jeśli inny gracz również go posiada, woła: Me too! I've got a bus, too! Wówczas mamy trzy możliwości: A) wszyscy gracze, którzy odnaleźli ten sam obrazek, odkładają swoje karty na stos. B) pierwszy gracz oddaje swoją kartę jednemu z graczy, którzy posiadają ten sam symbol. C) Pierwszy gracz zbiera karty z wywołanym symbolem od graczy, którzy zawołali Me too!

 

Let's move!

Bez sensu tak siedzieć, pora się poruszać. Ruchowa gra w Dobble... czy to możliwe? A właśnie, że możliwe. Zobaczcie, co wymyśliłam z moimi Młodymi Poliglotami!

 1. Guess it and say it. Po prostu trochę inna wersja zabawy w szarady. Karty rozkładamy obrazkami do góry i siadamy wokół nich. Wybrany gracz przedstawia ruchem dowolny element znajdujący się na jednej z kart. Pozostali gracze zgadują, o który element chodzi i szukają go na leżących kartach. Kiedy go znajdą, mają trzy możliwości: A) Odwrócić kartę obrazkami do dołu. B) Zabrać kartę (wymaga to jednak dyscypliny, by emocje nie wzięły nad nami góry...). C) Dotknąć karty 'różdżką' (słomka wystarczy) lub macką ośmiornicy (o taką jak tu - click!). W najłatwiejszej wersji gracze wypowiadają jedynie właściwe słowa, natomiast warto wykorzystać tę zabawę do ćwiczenia zadawania pytań, np.: Are you going by train? 
 2. A running Dobble. Tu mamy wariację na temat zabawy A running dictation, którą polecam jako strzał w 10tkę we wszystkich grupach wiekowych. Gramy w parach lub grupach. Przed zabawą należy rozłożyć część kart w różnych miejscach sali. Każda z par lub grup losuje kartę. Jeden z graczy sprawdza, co jest na karcie i przekazuje tę informację pozostałym, np. We've got a car, a bus, and a bike. Pozostali gracze z drużyny starają się jak najszybciej odnaleźć karty z właściwymi elementami (warto ustalić limit czasu). Można również zagrać w wersję sztafetową: członkowie jednej drużyny podają sobie informację na ucho, aż dotrze ona do ostatniego gracza, który szuka odpowiedniej karty. Jest to jednak wersja wymagająca już pewnego stopnia utrwalenia materiału.

Sieć pomysłów - jeszcze więcej inspiracji

Niniejszy wpis należy do serii In a web of inspiration, ponieważ możesz sprawdzić, jak inni wykorzystują Dobble do nauki języka obcego! Możesz czytać i dzielić się własnymi pomysłami tutaj i tutaj. Do zobaczenia na burzy mózgów!

Podaj dalej

Znasz kogoś, kto ucieszy się z tych materiałów? Śmiało! Podaj link do nich dalej (pamiętaj o podaniu źródła).

A teraz już tylko...

Pobierz swój prezent z obrazka!

Ewa

Webinar dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą zyskać: wiedzę, praktyczne umiejętności, konkretne materiały pomocne w nauczaniu angielskiego najmłodszych maluszków (18-24 miesiące).

Zapisz się, by poznać:

 • 👶 10 złotych zasad w pracy z maluszkami.
 • 👶 Przepis na przygotowanie efektywnych zajęć.
 • 👶 Przepis na udaną naukę języków w domu.
 • 👶 Autorskie piosenki, przyśpiewki, rymowanki, których nie znajdziesz w sieci.
 • 👶 Autorską bajkę z ilustracjami do druku (której nie znajdziesz w sieci), oraz wskazówki, jak z nią pracować.
 • 👶 Pakiet zabaw i aktywności na start oraz na jesienne spotkania z językiem.
 • 👶 Szczyptę multisensorycznych pomysłów (nie mogłabym się bez nich obejść!).Tworząc materiały do druku korzystam z darmowych grafik dostępnych na portalach: https://pixabay.com oraz https://www.freepik.comKorzystam także z darmowych programów do tworzenia i obróbki grafik: inkscape | gimp | canva

Bardzo wartościowe materiały! Trzeba podać je dalej 🙂
error
error

Bardzo wartościowe materiały! Chcę być na bieżąco :)